Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат, Регулаторна ги објави цените за ова неделата

1310

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за еден до 1,5 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,5 денари и сега ќе изнесува 59,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ и Екстра лесното масло за домаќинство, поскапуваат за еден денар по литар. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 61,5 денари, ЕУРОДИЗЕЛ ќе се продава за 51, а Екстра лесното масло за домаќинство за 40 денари за литар.

Со одлукаата на РКЕ за 0,273 денари за килограм поскапува и малопродажната цена на мазутот и ќе чини 24,886 денари. Како причина за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемните референтни цени на горивата и повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.