Од вечерва на полноќ поскапуваат горивата, Регулаторна ги соопшти новите цени

773

Регулаторната Комисија за Енергетика објави дека од вечерва на полноќ повторно ќе се зголемат цените на горивата.Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.64%.

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за по еден денар за литар. Еден литар 95-октански бензин ќе чини 62.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 63.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за половина денар. Еден литар дизел ќе чини 53.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.