Од вечерва на полноќ ново поскапување на горивата, Регулаторна ги соопшти новите цени

1272

Со својата најнова одлука, согласно методологијата за утврдување на цените, Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени на горивата во нашата земја.

Со најновата одлука на РКЕ, од ноќеска на полноќ бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за еден денар, додека цената на Еуродизелот ќе се зголеми за половина денар. Според ова, во текот на следната недела Еуросупер БС-95 ќе се точи за 69,50 денари, Еуросупер БС-98 ќе чини 71,50 денари, а Еуродизел ќе се продава за 62 денари по литар гориво.

Од РКЕ истакнуваат дека во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат зголемување кај бензинот за 1,681%, а кај дизелот за 1,934%.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.