Одличниот Љупче Дориев од таборот на ,,пандевци’’ повикан за македонската селекција против Израел и Летонија

2046

Фудбалерот на Академија Пандев 23 годишниот Љупче Дориев кој последните неколку меча одлично игра во дресот на ,,пандевци’’ е повикан од селекторот Игор Ангеловски да го носи дресот на македонската фудбалска репрезентација за мечевите против Израел и Летонија. Денеска селекторот го објави поширокиот список на фудбалери за престојните два меча од квалификациите за пласман на Европското првенство догодина каде Ангеловски смета и на младиот струмичанец во средниот ред

Дориев во дресот на македонската фудбалска репрезентација дебитираше во мечот против Лихтенштајн во Струмица кога сите присутни на стадионот Младост станаа и ракоплескаа. Се поизвесно е дека Дориев ќе заигра на престојните два меча бидејки со своите одлични настапи во македонскиот шампионат може да даде огромен придонес во креирање на играта на македонската селекција

Освен Дориев за престојните два меча, Ангеловски повика уште двајца други струмичани, Голманот Дени Илиев кој сега брани за Серед во Словачка и искусниот Горан Пандев од Џенова

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.