„Носи кацига, вози одговорно“ – СВР Струмица со МК ,,Џинка“ од Радовиш со кампања по радовишките улици

1323

Иако минатата година на подрачјето на СВР Струмица е евидентирано намалување на бројот на жртви во сообраќајки за околу 50 % споредбено со 2020 година, Струмичката полиција со низа едукативни кампањи и превентивни мерки настојува да се подигне свеста кај возачите за внимателно и одговорно возење од страна на сите учесници во сообраќајот. Од таа причина тие денеска во Радовиш заедно со Мото клубот ,,Џинка“ реализираа кампања ,,Носи кацига, вози одговорно“ со цел моторџиите да бидат поодговорни на патиштата за сопствена и безбедноста на останатите учесници во сообраќајот.

,,Во овој период од годината сѐ поголем е бројот на учесници во сообраќајот кои управуваат мотоцикли и електрични тротинети. На подрачје на ОВР Радовиш во првата половина од 2022 година не се регистрирани сообраќајни несреќи со загинати, ниту повредени мотоциклисти, а истото беше случај и во првата половина на 2021 година. За да се задржи констатираната поволна состојба, денеска ОВР  Радовиш на подрачје на Радовиш спроведе превентивна активност „Носи кацига, вози одговорно“ во која преку делење на летоци со едукативна содржина им се укажуваше на мотоциклистите и возачите на електрични тротинети за потребата од носење на заштитна кацига заради нивна безбедност, а воедно им беше укажано за почитување на сообраќајните правила и прописи со цел заштита на сите учесници во сообраќајот,, соопштиja од СВР Струмица

Одделението за внатрешни работи Радовиш апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, укажувајќи дека и во иднина како преку превентивни, исто така, и преку репресивни мерки и активности ќе влијае на подигање на нивото на сообраќајна култура, бидејки безбедноста во сообраќајот е заедничка одговорност на сите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.