„Ноел компани“ од Гевгелија подели ковид ваучери за сите вработени во висина од 4 000 денари

988

На сите 560 вработени во конфекциската фабрика „Ноел компани“ во Гевгелија ќе им бидат поделени Ковид ваучери, во висина од 4000 денари. Со добиените ваучери, вработените ќе можат да пазаруваат во супермаркетите на „Солун 53“ до одобрениот паричен износ. Ковид ваучерите на вработените во оваа најголема конфекциска фабрика на југот од земјата, чии погони се наоѓаат на територијата на општините Гевгеија и Богданци, ќе им бидат поделени пред заминувањето на колективниот годишен одмор, на 24 јули годинава.

Ова е заедничка одлука донесена на вчерашниот Собир на работните луѓе и менаџерскиот тим во „Ноел компани“ со цел на вработените да им се помогне во справувањето со пандемијата од Ковид 19. Пред се, за зголемување на семејниот буџет и ублажување на последиците од пандемијата, кои ги почувствуваа и вработените во оваа конфекциска фабрика. Имено, за цело време од пандемијата производниот процес во „Ноел компани“ се одвиваше непречено, благодарејќи на ангажманот на вработените, нагласуваат во менаџерскиот тим.

Инаку, покрај Ковид ваучерите, на вработените во „Ноел компани“ ќе им биде исплатен и надомест за К-15, во законски максималниот износ од 17.000 денари. Исплатата ќе биде извршена во три фази, првата рата до крајот на август, втората до 11 октомври, а третата рата од надоместот за К-15 вработените ќе ја добијат до крајот на годината.Вработените во „Ноел компани“ ја поздравија заедничката одлука на Собирот на работните луѓе и менаџерскиот тим

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.