Нов асфалтен слој на патот од Нов кон Стар Дојран, за мајските празници целосна рехабилитација од Фурка до ГП Дојран

1745

Патниот правец од Нов кон Стар Дојран добива нов асфалтен слој а рехабилитација ќе има и на делницата од Стар Дојран до граничниот премин кон Грција но и делницата Фурка – Дедели. Вака најави директорот на ЈП Државни патишта Зоран Китанов кој заедно со министерот за транспрот и врски Горан Сугарески и градоначалникот на Дојран Анго Ангов извршија увид на градежните работи.

,, Патот кон Дојран се рехабилитира во четири дела. Првиот почна минатата година и се работеше на потегот од Црничани до раскрсницата за Николиќ , сега се работи меѓу Нов и Стар Дојран а потоа ќе пристапиме на рехабилитација на патот до граничниот премин кон Грција но и делницата Дедели-Фурка. За мајските празници очекувам ова делницата да биде готова за туристи и непречено да се одвива сообраќајот,, рече Китанов

Првиот човек на Дојран Анго Ангов информираше дека со подобрување на патната инфраструктура се овоможува и поголема посетеност на Дојран во пресрет на новата туристичка сезона. Ангов рече дека за ова општина преку министерството за транспорт и врски се обезбедени 600 илјади евра за патната инфраструктура

,, Како што кажа министерот Горан Сугаревски, за Дојран има обезбедено 600 илјади евра за изградба на локални патишта и улици. Имаме аплицирано и ова година Фурка Николич и Црничани ќе добијат нови улици а Црничани и канализациона мрежа . Сето тоа овозможува подобар живот за жителите на ова општина,, рече Ангов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.