Ново поскапување на горивата од ноќеска на полноќ, Регулаторна го објави новиот ценовник

1572

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,96 %, што значи дека горивата ќе бидат поскапи за еден денар.

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98, Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 денар/литар  и со тоа малопродажните цени ќе бидат следните:  Еуросупер БС-95 ќе изнесува 60,50 ден/лит,  Еуросупер БС-98 ќе изнесува 62,50 ден/лит, Еуродизел (Д-Е V) ќе изнесува 52,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од вечерва на полноќ ќе изнесува 41,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,510 ден/кг и ќе изнесува 25,396 ден/кг.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.