Нови 70 позитивни на ковид во Југоистокот, бројката на активни случаи во регионот – 785

840

Oд 3.761 тестирања во земјава регистрирани се 1.216 нови позитивни, соопшти Министерството за здравство од каде информираат дека во изминатите 24 часа 15 лица починале а се регистрирани се 111 оздравени пациенти

Во Југоистокот се евидентирани нови  70 позитивни на ковид-19  за последното деноноќие и тоа во Струмица – 22, Гевгелија – 20, Валандово – 16, Радовиш – 7, Богданци -4 и Дојран – 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов во Југоистокот има 785 активни случаи и тоа во Струмица 254, во Гевгелија 320, во Валандово 72, во Богданци 67, Радовиш 65, и во Дојран 7.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.