Нови 4 заболени од коронавирус во Струмица и 1 во Гевгелија, во земјава за 24 часа -141 позитивен

1508

Во последните 24 во земјава две лица починаа од компликации на коронавирусот а регистрирани се 141 нов случај на ковид-19, стои во денешната статистика на Институтот за јавно здравје од каде информираат дека биле направени 1848 тестирања.

Нови случаи се регистрирани во: Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Струга-1, Битола-7, Кавадарци-9, Гостивар-4, Гевгелија-1, Струмица-4, Кочани-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-4, Берово-1, Виница-7, Свети Николе-3, Кичево-5, Неготино-1.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 27, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)
• Струмица 47, активни 31
• Радовиш 36, активни 9
• Валандово 7, активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.