Нови 37 позитивни на ковид-19 во Струмица, бројката на активни случаи се зголеми на 193

672

За последните 24 часа во Струмица се регистрирани нови 37 позитивни на ковид-19 со кои бројката на активни случаи во овој регион се зголеми на 193.  Нови позитивни на овој виурс се регистрирани и во Радовиш 7 и во Гевгелија и Дојран по 1. Во земјава за последното деноноќие направени се 9.270 тестирањa а регистрирани се 792 нови случаи. Најмногу во Скопје 245, Тетово 136, Гостивар 127, Куманово 59.

Пријавени се 10 починати лица: 4 починати лица од Гостивар (44г,65г,69 и 74г), 3 од Скопје (33г,71г и 83г), 2 од Тетово (67г и 84г) и едно починато лице од Куманово (60г).

Регистрирани сe 104 оздравени пациенти од: • Скопје – 31• Тетово – 26• Гостивар – 16• Куманово – 8• Кичево, Струмица и Берово – по 3• Велес, Штип, Кочани, Кавадарци и Пехчево – по 2• Битола, Радовиш, Прилеп и Македонски Брод – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата на вкупно заболени и активни случаи по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 4331, Активни 193
Гевгелија 2200, Активни 3
Радовиш 1194, Активни 29
Валандово 688, Активни 18
Богданци 494, Активни 0
Дојран 133, Активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.