Нови 22 лица позитивни на коронавирус во последните 24 часа а две лица починаа, објави Филипче

816

Двајца пациенти починаа во Градската општа болница „8 Септември“, пациент од Скопје (78 години) примен на 7 мај и пациент од Тетово (77 години), на болничко лекување од 14 мај, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

Во изминатите 24 часа се направени 533 тестирања, а регистрирани се 22 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје-8, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-3, Струга-1, Велес-4, Свети Николе-1 и Гостивар-1. Досега во земјата се направени вкупно 22.255 тестирања на КОВИД -19.

За денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.