Нови 13 позитивни со КОВИД-19, 4 лица починале, 53 оздравеле за последните 24 часа

999

Изминатите 24 часа од направени 289 тестирање, потврдени се 13 случаи на КОВИД-19, починале  4 пациенти, а Институтот за јавно здравје регистрира 53 оздравени лица од коронавирус и тоа од Скопје 25, Куманово 13, Прилеп 5, Струга 1, Битола 4, Охрид 1 и Кочани 4.

Новите 13 случаи на КОВИД-19 се од Скопје 4, Куманово 5, Прилеп 2 и Тетово 2. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 1. 399 пациенти.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа две лица 58- годишна пациентка од Желино, Тетово и 81-годишна пациентка од Куманово кои страдале од висок крвен пристисок. Во болницата „8 септември“ почина лицe од Куманово на возраст од 47 години кој долго време приклучен на респираторна машина а во Битола почина пациент на 66 годишна возраст во тешка општа состојба, со срцева слабост и цироза

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.