На ГП Богородица кај Гевгелија царински службеници откриле и заплениле 45 килограми марихуана

3189

На граничниот премин Богородица, на излез од државта, вчера се запленети околу 45 килограми марихуана. Марихуаната била во патничко моторно возило со албански регистарски ознаки, управувано од А. М.(44) државјанин на Република Албанија, во кое како сопатник патувал и неговиот осумнаесет годишен син.

По пристигање на граничниот премин, возилото од страна на царинските службеници било селектирано за детална контрола,при што под седиштата од возилото се пронајдени три специјално изработени простори за криење на стока- бункери, во кои се пронајдени 45 пакувања завиткани со ПВЦ фолија наполнети со марихуана со тежина од околу 45 килограми

Осомничениот изјавил дека дрогата ја набавил во Албанија, а нејзината вредност на турскиот нарко пазар би достигнала од 140.000 до 180.000 ЕУР.

Осомничените се лишени од слобода и истите ќе бидат предадени во Основниот суд Велес, а Царинската управа на Република Северна Македонија до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава, заради постоење на основано сомнение дека сториле по едно кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.