На бензинска кај ГП Богородица, во камион со српски ознаки пронајдени мигранти од Сирија

943

Полицијата утрово во камион со српски регистарски ознаки пронајде пет мигранти од Сирија. Мигрантите како што соопштуваат од СВР Струмица биле на возраст помеѓу 20 и 30 години и веднаш биле предадени во Прифатниот центар Винојуг кај Гевгелија

,,На 24.11.2021 во 05.00 часот, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија во приколка од товарно возило со српски регистарски ознаки, кое било паркирано на бензинска пумпа во близина на граничен премин Богородица, пронашле пет лица мигранти од Сирија, на возраст помеѓу 20 и 30 години. Мигрантите се предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија,, се вели во информацијата од СВР Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.