Наковски Волеј не обезбеди КУП финале но ја намачи Јанта со трите искусни Украинки

718

Одбојкарките на Наковски Волеј не успеа да се пласираат во финалето од женскиот одбојкарски КУП . Претрпеа пораз од Јанта Волеј КВ со 3:1 (25-21,16-25, 25-18, 25-23). . Струмичанки покажаа дека можат да се носат со составот на Јанта кој за овој дел од првенството донесе три искусни одбојкарки од Украина. Имаа шанса за тајбрејк но не успеа во финишот од четвртиот сет да му парираат на украинското трио.

Наковски одлично го почна мечот но дозволи Јанта преку Собол да го добие почетниот сет. Струмичанки возвратија во вториот сет кога се разиграа Хаџитосева и Ковачевиќ. По низата грешки во средината од сетот, бранителот на титулата од лани поведе со 2:1 – период кога Наковски Волеј  не успеа да им парира на скопскиот состав. Вистинска неизвесност се случуваше во четвртиот сет каде струмичанки можеа да дојдат до тајбрејк но во финишот не успеаа во финишот да се изборат за тајбрејк

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.