ММС: Зоки и Жулиета 18 години ја живеат љубовта на свој начин и велат ако нема слога сѐ е џабе

1118

Порталот ММС ја пренесува животната приказна на Зоран Јовановски од населеното место  Ангелци општина Василево кој заедно со неговата сопруга Жулиета се типичен пример за издржливост и упорност во животот. Зоки чиј живот се смени од 1996 година, сега со инвалидска количка постигнува спортски резултати а Жулиета неговата сопруга му е вистинска поддршка. Постојано се заедно, често патуваат во земјава и надвор од неа заради што Јовановски го приспособил својот автомобил на рачни команди. Докажуваат дека и покрај животните препреки кога има љубов, слога, трпение се постигнува сѐ.

„Кога се запознавме јас бев 26, а таа 23 години. Направивме „армас“, односно веридба и потоа свадба. Јас всушност и не сум многу по некои гломазни прослави, но нашата свадба испадна баш таква бидејќи сме голема фамилија. Имаше околу 350 луѓе на нашата свадба, поканивме и колеги од работа, комшии, другари“, се сеќава Зоран кој сега вели дека ако немаш слога, сѐ е џабе, бидејки само со трепение, слога и разбирање се постигнуваат животните цели и покрај многуте бариери.

Целата животна приказна за Зоки Јовановски кој има спортски дух и се смета за еден о најупорните маратонци со инвалидска количка но и за Жулиета со церебрална парализа можете да ја прочитате ТУКА

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.