Минатата недела над 1000 ученици во Струмица нe биле на настава заради грип, полупразни и градинките

743

Поради сезонскиот грип многу ученици од основните и средните училишта од Струмица отсуствуваат од настава а преполовен е и бројот на дечињата во детските градинки, пишува порталот СтрумицаНет

Според општинскиот  образовен инспектор, Зоран Узунов, во деветте основни и три средни училишта минатата недела на настава не биле дури 1096 ученици од кои поголемиот дел се основци пренесува порталот. Сезонскиот грип ги преполови и децата во детската градинка каде според директорот Васил Бубев дури 40 одсто од запишаните деца не престојувале во градинката.

Повеќе на СтрумицаНет

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.