МВР: Претреси во радовишко Јаргулица, кај две лица пронајдено оружје

1092

По наредба на Основен суд Радовиш вчера полициски службеници од ПС Радовиш извршиле претрес во домовите и помошните простории на два лица од населеното место Јаргулица при што од нив се одземени три ловни пушки, околу 60 тина патрони  лоивечка муниција и сигнален пиштол. Како што објави Министерството за внатрешни против двете лица по комплетирање на случаите ќе бидат поднесени и соодветни пријави бидејки се сомневат дека за истите не поседувале соодветни документи.

,,На 19.02.2021 во 07,45 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш, по наредба на Основен суд Радовиш, извршиле претрес во домот и други простории, сопственост на Д.А.(38) од с.Јаргулица, при што било пронајдена и одземена ловна пушка марка „ИЖ“ и 13 патрони калибар 16 мм. Исто така, на 19.02.2021 во 08 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш, по наредба на Основен суд Радовиш извршиле претрес во домот и други простории, сопственост на Т.С.(54) од с.Јаргулица при што биле пронајдени и одземени две ловни пушки марка “Црвена застава“, 51 патрон ловечка муниција калибар 12 мм. и сигнален пиштол марка “Екол“. По целосното документирање на случајот ќе следат соодветни поднесоци,, соопшти МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.