Македонскиот титан Љафтов уште една сезона во Бугарија, со сопругата Ана уживаат во убавините на земјава (фото)

3365

Македонскиот одбојкарски репрезентативец, струмичанецот Александар Љафтов во Хебер Пазарџик останува уште една сезона. Бугарскиот клуб објави дека ,,Титанот од Македонија останува – Пазарџик го задржа острицата и за новата сезона’’ имајки во предвид учинокот на Љафтов во изминатите сезони и стана миленик на лубителите на одбојката во Бугарија. Тој по завршување на сезоната добил понуди од повеќе клубови но се одлучил да остане во Пазарџик.

,, Таа ќе ми е четврта сезона во Бугарија. Имав понуди од Турција и Обединетите арапски држави. Но поради ситуацијата со вирусот ковид-19 не сакав да ризикувам а и во Бугарија сум прифатен многу добор и сите се коректни со мене. Поради ситуацијата лигата се прекина но останаа доследни и го исплатија целиот договор што е реткост по другите првенства. Инаку амбициите на клубот ова сезона да го освоиме три титули. Ми годи прекарот македонски титан иако сите во клубот секој на свој начин се титани’’ изјави за Дрнка.МК Александар Љафтов

Тој овој период со прошетка низ Македонија ги полни батериите за новата сезона. Со сопругата Ана ги посетуваат сите убавини и природни реткости во државата а честопати знаа да возат и велосипеди. Љафтов вели дека првпат има толку голема пауза која му била добредојдена да се посевети на своите сакани

,, Искрено паузата добро ми дојде лично оти едно 10 тина години проади репрезентативните настапи немав слободно лето.  Се придржуваме на правилата  за заштита од вирусот иако често сме сами со сопругата. Но поминуваме време и со блиските, пријателите. Ана во секоја одлука ме подржува и верува во мене за секој чекор и во одбојката и во приватниот живот’’ ни изјави Љафтов кој со Хебер  две години по ред, го освојува Купот на Бугарија.

Македонскиот одбојкар кои ги брани боите на Хебер Пазарџик, а претходно настапуваше за клубови во Хрватска, Романија, Кипар, Србија, Турција и Македонија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.