“Лето без пожари“-кампања за заштита на шумите на СВР Струмица и ДЗС

653

Отсекот за превенција при СВР Струмица во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување ја започна кампањата “Лето без пожари“.

Основна цел на кампањата е заштита и зачувување на зелените шумски површини, земјоделско земјиште, ливадите и пасиштата од пожари, во текот на летниот период. Од страна на полициските службеници од Отсекот и инспекторот за пожари од ДЗС на непосредни средби на граѓаните им се делат летоци и превентивни совети за ризиците од појава на пожари и штетите од истите. Активноста придонесува да се подигне свеста кај граѓаните за заштита и превенција од пожари со што се зајакнува довербата
и соработката помеѓу полицијата и граѓаните.

Активностите ќе продолжат во текот на летниот период на места каде постојат ризици од предизвикување на пожари.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.