Костадинов најави ,,Куќа за отворено домување” за жртвите на семејно насилство во Струмица

190

,,Упатувам силна порака за подигање на свеста, за охрабрување на жените и деца жртви да пријавуваат насилство, а надлежните институции да преземаат координирани и ефикасни мерки за нивна заштита. Нема да дозволиме жените и децата кои се во ризик да ни станат бездомници. Ќе отвориме Куќа за отворено домување од 6 до 24 месеци,, Вака објави Костадин Костадинов првиот човек на општина Струмица чија зграда од синоќа е во портокалово бидејки активно се вклучи во кампањата 16 дена активизам борба против семејното и родово базирано насилство.

Во Струмица функционира Шелтер центар каде ова година биле сместени 25 жени жртви на родово базирано и семејно насилство. Со центарот раководи здружението Скај плус кој ова година отвори и психо – социјалното Советувалиште кое им овозможува поддршка на жртвите, препознавање на насилство, излегување од насилната средина, закпрепнување, социјализација и нов почеток.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.