Конче ќе го уредува просторот кај чешмата под Чинарот но и паркинг кај Св. Стефан со донацијата од Бујуккариштиран-Турција

1149

Напролет се очекува да отпочнат иведбените работи за уредување на локацијата кај чешмата под Чинарот но и паркинг просторот кај црквата Св. Стефан во Конче откако ова општина доби донација од бекатон плочки од збратимената турска Бујуккариштиран. Донацијата во општинскиот центар пристигна пред извесен период а веќе општинските власти изведбата ја ставија во програмите за реализација идната година со што значително ќе се уреди просторот на овие две локации.

,,Збратименета општина Бујуккариштиран ви партнерство со Федерацијата на Балканските Турци во Турција донираа бекатон во количина од 600 квадратни мети. Бекатонот ќе биде поставен на две локации и тоа за уредување на паркинг просторот пред манастирската црква Св.Стефан од порвршина од 300 квадратни метри а се планира партерно да биде уредена и локацијата “Чешмата под Чинарот” во с.Конче од 300 квадратни мети,, информираа од општината

Инаку ова не е прва донација од турската збратименета општина Бујуккариштиран. Пред извесен период донираше столици за Домот на Културата во Конче

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.