Кај Миравци гевгелиско во камион откриени 56 мигранти, возачот лишен од слобода

1218

Синоќа околу 20 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, кај клучка „Миравци“, при контрола на товарно возило „ДАФ“ со скопски регистарски ознаки, со приколка, управувано од И.Д.(46) од Скопје, затекнати се 56 лица – мигранти

Според објавените информации од МВР, 54 лица биле од Пакистан и двајца од Авганистан. Возачот И.Д. од Скопје бил лишен од слобода и задржан во полициска станица а по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.