Кај Марвинци приведени две лица за криумчарење на четири мигранти од Кина

1007

По претходно добиени оперативни сознанија, на 10.01.2024 во 13.45 часот на автопатот “Пријателство” во близина на с. Марвинци од страна на полициски службеници од РЦ за ГР Југ- ПС за ГН Михајлово било запрено патничко возило “ауди” со скопски регистерски таблички, управувано од Т. П. (38), а во возилото се пронајдени четири лица- мигранти од Кина.

Исто така, сопрено е возило “голф” управувано од Т.О. (40) од Скопје, под сомнение дека било претходница на возилото “ауди”. Т.О. и Т.П. се лишени од слобода. Известен е јавен обвинител од ОЈО за ГОКК и по документирање на случајот, ќе биде поднесена кривична пријава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.