Кај „Каменот” во Богданци во товарно возило откриени 86 мигранти, возачот приведен

5097

Службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран”, синоќа во 23.30 часот кај место викано „Каменот” во Богданци, го лишиле од слобода Д.М. (44) од Скопје, кој е осомничен за криумчарење на мигранти.

Како што информира МВР, при преглед во товарно возило „Сканија” со приколка, кое го управувал Д.М., биле пронајдени 86 мигранти од Пакистан, Сирија и Индија, меѓу кои имало и малолетници.

,,Мигрантите биле пренесени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг” во Гевгелија. Возачот бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава,, се додава во соопштението на МВР.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.