Кај Гевгелија приведен жител од Србија кој превезувал 14 лица од Куба

1860

Гевгелиската полиција вчера на бензиска станица на автопатот лишиле од слобода 19 годишен жител од соседна Србија бидејки во возилото кое го управувал со скопски регистарски ознаки биле пронајдени 14 лица од Куба од кои две лица биле малолетни.

,,На 19.10.2021 околу 15.45 часот на бензинска пумпа на автопат А1 – Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода Е.Е.(19) од Република Србија, затоа што во возило „форд галакси“, со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени 14 лица државјани на Куба, од кои две малолетни, со нелегален престој во државата. За настанот бил известен Јавен обвинител, а лицето било задржано во Полициската станица Гевгелија за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.