Кандидатите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ одат во втор круг за градоначалник во Гевгeлија и Радовиш

658

Втор круг за избор на градоначалник ќе има и во општините Гевгелија и Радовиш со оглед дека ниту еден од кандидатите не го помина законскиот цензус да стане прв човек на општината по првиот круг гласање.

Во Гевгелија каде имаше пет кандидати, втор круг ќе трчат Андон Сарамандов од ВМРО ДПМНЕ и Сашо Поцков од СДСМ. Разликата по првиот круг беше околу 1600 гласа во корист на Сарамандов.

Во Радовиш битката ќе се води помеѓу Ацо Ристов од ВМРО ДПМНЕ и Коле Чаракчиев од СДСМ. Тие двајцата освоија најмногу гласови и влегуваат во вториот круг. По првото гласање во ова општина најмногу гласови доби Ристов каде имаше четири кандидати за градоначалник

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.