Исплатени близу 4,3 милиони евра за субвенции за повеќе мерки на земјоделци и сточари

696

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 9.191 субјект исплати близу 260 милиони денари или околу 4,3  за повеќе мерки. Директорот на АФПЗРР, Никица Бачовски информира дека во еден ден исплатени се повеќе мерки и за земјоделците и за сточарите. И тоа :

– 84,8 милиони денари за вршење на земјоделска дејност во подрачја со ограничени можности.
– 39,3 милиони денари пак се исплатени за сите кои имаат аплицирано и исполнети услови за мерката 1.13 лозов калем и саден материјал
– 35,3 милиони денари се исплатени за сите кои имаат поднесено и исполнето услови за добивање на поддршка за користење на домашен сертифициран семенски материјал.
– 27,2 милиони денари за амортизирани несилки, од октомври 2019 до септември 2020 година.
– 63,6 милиони денари за заклани јагниња во период од јануари 2020 до септмври истата година.
– 8,5 милиони денари за заклани бројлери од мај 2019 до септември 2020

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.