Имаме квалитет и потенцијал да се вратиме во Супер лигата – РК Младост 1977 од Богданци на чекор до елитата ! (фото)

1370

Ракометарите на Младост 1977 од Богданци се на добар пат да се вратат во најелитното ракометно натпреварување во земјава откако во првиот дел од прволигашкито шампионат со 16 победи и два пораза го освоија второто место. Во плејофф лигата која брои 10 екипи  влегуваат со 18 бода а со прикажаната игра во досегашните мечеви, Богданчани имаат реални шани по пауза од една година ќе играат Супер лига.

,, Во Плеј офот стартуваме од втората позиција со 18 бода , предност која ни дава реални шанси за место во Супер лигата догодина. Нема да биде лесно имајки во предвид дека квалтиетот е подигнат кај сите екипи. Но по прикажаното досега, како екипа имаме право да се надеваме. Оствариваме 16 победи и само два проаза а нашиот тим е составен со ракометари од нашата школа кои се на возраст од 15 до 17 години кои се жедни за докажување,, изјави за Дрнка.МК Никола Роглев од РК Младост 1977

Освен составот од Богданци, во Плејофот се и екипите на Вардар од Неготино, Драчево, Работнички и Јехона од групата А, додека од групата Б се екипите на Алкалоид, Голден Арт, Јуниор КВ, Куманово и Аеродром. Токму петте екипи од Групата Б ќе бидат противниците на Младост 1977 од Богданци и ќе се игра по приницп дома гости уште 10 кола. По завршувањето на плеј офот 5 те најдобри екипи добиваат суперлигашки статус.

,,Имаме квалитетн подмладок. Најголема надеж ни се младите категории со кои макотрпно работиме и вложуваме во нив. Имаме една од најперспективните генерации во Македонија кои се и наша идина. Тоа го докажаа лани кога се пласиравме меѓу најдобрите четири тима во земајва. Во полуфиналето нашите кадети славеа против кадетите на европскиот шампион Варадар а загубивме  во финалето од Металург. Ова година се надобар пат  да го повторат успехот а реални шанси имаат и младиниците,, потенцираше Роглев

РК Младост 1977 од Богданци планира повторно да ги активира ракометните школи во Дојран и Валандово кои заради пандемијата не функционираа онака како што посакуваа челните луѓе на клубот со цел да се опфатат што повеќе деца во спортот односно во ракометот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.