Излези од автомобилот, сè е блиску – вечерва Вело револуција од Фестивалот за велосипедизам во Струмица

836

По вчерашниот ,, Вело сервис” во малиот градски парк, каде струмичани добија можност за бесплатна проверка и поправка на велосипедот при што добија и совет за одржување на техничка исправност на велосипедите, денес продолжуваат активностите од  Фестивалот за лубителите на велосипедизмот Вело Струмица. Во градскиот парк денеска се одржа ,,Вело час” каде заинтересираните посебно најмладите добиваа нови информации за велосипедизмот, безбедноста во сообраќајот, патните правила, сообраќајните знаци и да ја развиеме креативноста и интересот за велосипедизмот.

Вечрва е централниот настан кога ќе се случи Вело револуција но и ќе бидат презентираните следните вело активности во Струмица при што се очекува и голем број на странски делегации во Струмица. Вело револуцијата че биде од споменикот на Борис Трајковски од големито градски парк па се до старата чаршија каде млаи и стари на велосипеди ќе треба  да ја пренесат пораката за возење велосипед, за изградба на велосипедски патеки, слободни тротоари, за генерациско зближување за да се покаже како ќе изгледат струмичките улици  со велосипеди и вело патеки бидејки на тој начи ќе се согоруваат масти а не нафта.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.