Зимбакова ја спои љубовта кон уметноста и планините – отвори изложба на планински врв на Беласица висок 1740 метри

1469

Струмичанката Кристина Зимбакова на врвот „Сечена скала“ на Беласица ја отвори својата самостојна изложба „Ја извишила фортуната“.На изложбата таа се претстави со триесетина уметнички дела изработени од габи и лишаи што ги собирала од планината и светот.Со ова избложба на планински врв Зимбакова ја спои љубовта кон планините и уметноста и да даде придонес кон промовирањето на природните вредности на Беласица.

Околу 50-тина љубители на уметноста и планините беа на врвот „Сечена скала“ висок 1.740 метри и се запознаа со мозаиците и уметничките дела на Зимбакова од лишаи и габи. На тој начин тие ја извишија фортуната, вели уметничката.Зимбакова во своето творештво негува интердисциплинарен пристап каде се испреплетени сликарството, поезијата и природните науки, а габите и лишаите се најзастапен медиум.

зимбакова досега имала самостојни изложби во земјава и во Ирска, а учествувала и на бројни групни изложби во Оксфордскиот театар во Англија и Музејот за уметност „Ешкенази“ во САД.

фото – www.strumicanet.com 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.