За последните 24 часа, регистрирани нови 193 позитивни лица на КОВИД-19 а починале 9 пациенти

1115

Девет лица починаа од компликации од коронавирус, а во последните 24 часа се регистрирани 193 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.391 тестирање, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од : Скопје 140, Куманово 2, Дебар 1, Штип 6, Тетово 19, Струга 5, Велес 2, Охрид 11, Гостивар 4, Свети Николе 1, Ресен 2.

Деветте пациенти што починаа а кои се лекувале во болнички услови се од Скопје 5, Куманов 2, Тетово и Охрид по еден.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од: Скопје 35
Штип 6 и по еден во Куманово, Тетово, Струга, Гостивар и Валандово

Досега во земјата се направени вкупно 46.445 тестирање на КОВИД-19. Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 4.482, оздравени се 1.803,  починати се 210, а активни случаи има 2.469.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.