Жители од струмичко Василево и Иловица добија кривични, со возило превезувале мигранти и направиле сообраќајка

2959

Две лица од струмичко Василево, Иловица ќе одговараат за криумчање мигранти, откако викендов при обид да шверцуваат лица од Пакистан, бегајќи на полицијата во Куманово предзивикале сообраќајна несреќа, соопшти МВР. Како што наведуваат од полицијата Одделот за гранични работи и миграции, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминали и корупција, поднесе кривична пријава против С.М.(18) од с.Иловица и А.А.(28) од с.Василево, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

,,На 16.05.2020 во 10.30 часот, полициски службеници на Одделот за гранични работи и миграции на автопатот Куманово-Граничен премин „Табановце“ дале знак за запирање на патничко возило „фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, но возилото не застанало, по што на влез во Куманово возачот С.М. предизвикал сообраќајна незгода, удирајќи во патничко возило „шкода октавија“ со кумановски регистарски ознаки. Веднаш потоа, пријавените го напуштиле местото, но биле пронајдени во двор на училиште во Куманово. При извршен преглед во патничкото возило биле пронајдени осум лица мигранти од Пакиста,, соопштина од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.