Епископот Стојанов служеше света архиерејска Литругија во црквата Свети Климент Охридски во Стојаково

1345

Епископот Стојанов служеше света архиерејска Литругија во црквата Свети Климент Охридски во Стојаково општина Богданци во заедништво со свештеници од Скопско – струмичката епархија. Покрај верниците од Стојаково на светата Литургија присуствуваа верници од околните парохии, Гевгелија и Богднаци, а литургиското пеење го предводеа сестрите Евхаристинки од Гевгелија.

За време на проповедта епископот Стојанов се осврна на празничото Евангелие во кое зборуваше за карактерот на вистинскиот пастир, како и за значењето на свети Климент.

На крајот од свеченоста отец Тома Ангелов, парох во Богаднаци и Стојаково се заблагодари на епископот Стојанов за неговата пастирска грижа, како и на сите оние кои придонесоа во организирањето на заедништвото во црковниот двор.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.