Еколог од Тетово донираше 40 таблети за ученици од загрозени семејства во Гевгелија и Радовиш за онлајн настава

1991

Тетовската компанија ,,Еколог’’ преку Министерството за образование и наука донираше таблети за повеќе општини во земјата за ученици кои потекнуваат од социјално ранливите категории но и загрозени семејства да ја следат оналјн наставата во услови на вонредна состојба од корона вирусот.

Градоначалникот на општина Гевгелија  Сашо Поцков, оствари средба со тетовската компанија „Еколог“ која  донираше 10 таблета на Општина Гевгелија и истите ќе бидат поделени на ученици од утврдените 25 ученика од социјално-загрозени семејства во Гевгелија. Како што информираат од општината останатите 15 добија училишни персонални компјутери по иницијатива на директорите на гевгелиските училишта во соработка со Општина Гевгелија.

Тетовската Еколог донираше 30 таблети и за ученици во Радовиш. Градоначалникот Конзулов оствари средба со преставникот на ова фирла Лазим Дестани и упати благодарност за помошта која ќе биде во функција на децата за следење на онлајн настава
,, Една од најважните работи што можеме да ја направиме заеднички за време на кризата на Ковид-19, е да се осигураме дека децата кои се нашата иднина без пречки ја продолжуваат наставата’’ кажа еден од сопствениците на Еколог Дестани.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.