Езерото Мантово кај Конче порибено со 250 килограми млади парчиња крап за да се збогати рибниот фонд

1485

Концесионерот за организирање рекреативен риболов на акумулацијата Мантово кај општина Конче ,,Риба и риболовци’’, изврши порибување на езерото со подмладок на крап. Како што информираа езерото е порибено со околу 250 кг. парчиња мал крап со цел да се збогати рибниот фонд на Мантово

Оваа порибување е во рамките на годишниот план за порибување на оваа езеро за 2019 година. Од концесионерот замолуваат до риболовците сите уловени млади примероци на крап да ги веднаш да ги враќат повторно назад. Порибителниот материјал е од овластен репроцентар за порибителен материјал, а порибувањето е извршено во присуство на надлежни служби.

Инаку на Мантово постојано се организираат риболовни турнири а преставува и одличен потенцијал за развој на риболовниот туризам во општина Конче заради што локалните власти таму инвестираат во подобрување на патната инфраструктура од речиси половина милион евра.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.