Едно лице загина а десетина други се повредени во сообраќајка на патот Струмица-Радовиш кај Василево (фото)

4192

Попладнево околу 19 часот на магистралниот патен правец Струмица-Радовиш пред влезот кон Василево се случи тешка сообраќајка помеѓу две патнички возила во која едно лице загина а десетина други се повредени, заради што сообраќајот се одвиваше по споредниот патен правец.

Според информациите во сообраќајката учестувало возило Опел Астра кое превезулвао мигранти. Бегајки од полицијата удрилo во патничко моторно возило Пасат управуван од жител од Градашорци. По ударот возилот со мигранти излетало од патото и се забило со бетонска ограда a на повредите подлегнал возачот на пасатот.

За несреќата потврдија и од струмичката полиција од каде информираа дека се врши увид. Дека имале интервенција за спасување на лица во тешката сообраќајка информираа и струмичките пожарникари кои објавија на својата ФБ страна

,,ТППЕ Струмица со 1ПП возило и 6 пожарникари интервенираше на сообраќајна несреќа помеѓу 2 патнички моторни возила. 1 лице е починато на лице место, а 10 се потешко или полесно повредени. Користени се специјални хидраулични алатки за да се извадат повредените од возилата.

фото ФБ Пожарникари Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.