ЕВН воведува мерки за заштита од ширењето на корона вирусот, апелира користење на услугите на evnonline.mk

1199

Во интерес на јавното здравје и по препораките од Комисијата за заразни болести и Министерство за здравство, ЕВН презеде низа мерки за заштита на здравјето на вработените и корисниците. Во целост ќе се почитуваат мерките и препораките од последната владина седница, а се однесуваат на справување со заканата од корона вирусот. Со цел намалување на заканата за ширење на вирусот, апелираме фрекфенцијата на корисници во приемните канцеларии во Корисничките енерго центри и во Инфо центарот во ГТЦ да се намали на минимум и да се користи и почитува електронскиот систем за ред на чекање.

Ве молиме посетите на приемните канцеларии да се прават само за неодложни барања и услуги. Следните 14 дена додека важат мерките за заштита нема да работи приемната канцеларија на ЕВН во Дебар.

За сите останати информации и услуги корисниците може да:

  • ја посетат нашата веб страна evn.mk
  • пратат допис на info@evn.mk
  • ги користат онлајн услугите на evnonline.mk

Токму на www.evnonline.mk без да се регистрират може: да се пријават за електронска фактура, брзо да платат фактури а со регистрација на профилот достапни се услугите: проверка и плаќање на долгоови, преземање на копии од фактури од последните 12 месеци, увид во историја на сите плаќања реализирани преку корисничкиот профил, барање за потврда за успешно плаќање

Корисниците ги повикуваме да ги применуваат и препораките од Светската здавствена организација и Министерството за здравство, поради тоа што општото здравје е резултат и на нашата лична односно индивидуална одговорност.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.