Дојранчани уште еднаш ја покажаа својата хуманост, даруваа крв за да спасат нечиј живот (фото)

2238

Под мотото ,, Биди хуман, спаси живот’’ денеска во организација на Црвениот крст и општина Дојран, во просториите на општинската зграда се организираше крводарителска акција на која беа собрани околу 30 тина крвни единици. Станува збор за редовна крводарителска акција што општината ја организира се со цел да се покаже хуманоста на дело и да се дарува крв за потребите на здравствените установи.

Дел од општинската администрација предводена од градоначалникот Анго Ангов и граѓани од ова општина со заштитни маски и ракавици доаѓаа во општинската зграда и ја даруваа својата драгоцена течност се со цел да му се помогне некому.

Денешната крводарителска акција во Дојран ја посети и директорот на Институтот за трансфузиона медицина Венко Стомнарски кој упати благодарност до сите крводарители кои во овие кризни времиња ја покажаа својата несебична хуманост.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.