ОФМ ја прекина одбојкарската сезона без победници, за излез во Европа ќе важи пласманот до прекинот на првенствата

1070

Извршниот одбор при ОФМ и конечно ја донесе одлуката за прекин на последната натпреварувачката сезона во сите можни категории и конкуренции. Според одлуката ќе нема прогласување на Шампиони а доколку некој од клубовите сака да излезе на европската сцена же важи пласманот на екипите до прекинувањето на првенствата.

,,Се прекинува првенство за натпреварувачка сезона 2019/2020 година, во сите
категории (мажи и жени), без прогласување на победници. За клубовите коишто имаат намера да се натпреваруваат во европските купови за натпреварувачка сезона 2020/2021 година, ќе важи пласманот на екипите на денот на прекинување на првенствата. Доколку за следната натпреварувачка сезона 2020/2021, има клубови кои што имаат намера и желба да учствуваат и да се натпреваруаат во највисок
натпреварувачки ранг, Извршниот одбор на ОФМ, по поднесување на пријавите, ќе цени и ќе одлучува дали тие ги исполнуваат предвидените услови,, стои во одлуката

Како што соопштија од ОФМ  одлуки се донесени по последните препораки и забрани од страна на Министерството за здравство за превенција од коронавирусот, како и по препораките на Светската здравствена организација за заштита на здравјето и безбедноста, коишто опфаќаат забрана на сите јавни и приватни собири, без разлика на обемот и бројката на учесници, а особено имајќи ја во предвид моменталната состојба со епидемијата (бројот на зболените) во нашата држава и продолжување на вонредната состојба.

До прекинот на првенството на средината на март, Џио Струмица беше втор, а во женска конкуренција најдобар пласман имаше Наковски Волеј кој беше трети а Струмица жени на 4 тата позиција.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.