Добро почнаа лошо завршија, одбојкарките на Струмица Жени го претрпеа првиот пораз на свој терен

1255

Изненадувањето во женскиот одбојкарски шампионат, дебитантот Струмица Жени направи од готово вересија во мечот со Јанта Волеј на свој терен. По водството од 2:0 во сетови, несфатлив пад во играта на струмичанки кои го претрпеа првиот пораз на свој терен и пропуштија шанса да се искачат на третата позиција на прволигашката одбојкарска табела во женска конкуренција

Девојките на Атанас Милев и Вера Божијанова Димитриевска одлично го почнаа мечот. Сервисот им одеше и ги натераа гостинките во првиот сет да се помират само со 17 освоени поени. Вториот сет Јанта го смири приемот и донесе неизвесност и драма. Но присебноста на Струмица Жени им донесе водство од 2:0 откако го добија со 28:26.

И кога се очекуваше максимална победа од 3:0, Јанта одигра далеку поборбено и намали на 2:1 . Третиот сет го добија со 25:22. Струмица Жени не успеа да ги смири своите грешки ниту во четвртиот сет кој отиде кај скопскиот состав со 25:20. Струмица Жени лошо го почнаа и одлучувачкиот сет кој го загубија со 15:11 што резултираше со пораз од 3:2 во сетови.

Со овој пораз Струмица Жени остана на 4 позиција веднаш зад Наковски Волеј кој утре во салата Парк во Струмица игра со Работнички од Скопје.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.