Динев со совети како да се заштитиме од „скам“ на интернет за да не бидеме злоупотребени !

218

Во функција на поголема едукација на младите за опасностите кои демнеат во виртуелниот свет, здружението Мулутус заедно со Tik tokerot Александар Динев објавија ново видео со кои  делат совети на што да внимаваат при појава на скам и фишинг на интернет. Станува збор за видео кое е изработено во рамките на проектот „Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“ што го имплементира гевгелиското здружение со поддршка на ЕУ.

Tik tokerot Александар Динев чија сметка претходно беше олесната токму од ,,измамничка“ порака  сега со  новото видео ги информира младите, на што се треба да внимаваат но и како да препознаат дека станува збор за лажна порака која бара оставање на лични податоци.

Видеото е интересно и поучно со директни примери илустрирано за да младите разберат како да не „наседнуваат“ на измамничките пораки кои се реалност во денешницата.

Овде можете да ги видете сите информации но и видеа од проектот ,, Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација кога се на социјалните мрежи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.