ДЗС: Досега потпишани над милион и триста илјади граѓани

195

Вкупно 1.309.840 луѓе, 405.266 домаќинства и 556.415 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.982 луѓе.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во змјава започна на 5 септември и ќе трае до 30 септември.

Последниот попис во земјава се спроведе во 2002 година.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.