Две градежни фирми станаа нови газди на хотелот Цар Самуил во Бања Банско кај Струмица

7984

Градежните компании Жикол и Елена Лука Хоме станаа нови газди на хотелот Цар Самуил во Бања Банско – Струмица објави Канал ВИС . Новите газди како што потенцираше Анета Дикова во интервју за ова регионална телевизија планираат реконструкција на хотелот но и искористување на природните ресурси за унапредување и одржување на здравјето на луѓето

,,Нашиот основен план е природните русурси и богатства од ова место да се искористат за унапредување и одржување на здравјето на лугето но истовремено и одговорно користење на природните ресурси и заштита на природата и животната средина,, кажа Анета Дикова во интервјуто за Канал ВИС .

Како што објави пак порталот Фактор во две блок трансакции на Македонската берза деновиве биле купени 71,679 акции  или 75,5 одсто од акциите со право на глас од Хотел Цар Самуил во вредност од 3,73 милиони евра. Според информациите што ги објави овој портал  повикувајки се податоци од Централниот регистар на Македонија , Цар Самуил во 2019 година имал приходи од 960 илјади евра а добивката од работењето на овој комплекс истата година се 90 илјади евра

Како што е познато во Бања Банско се гради уште едн хоте. Станува збор за хотелот ,, Термал Лукс и Спа” со капацитет од 100 легла кој ќе има и фитнес центар, надворешен медицински базен со 40 степени топла вода, детско катче но и дополителни содржини. Инвестиција е на  Подгорски Ан од Колешино преку проектот Култот на водата преку програмта за локална и регионална конкурентност ЛРЦП

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.