Градоначалникот на Струмица Јаневски очекува ЈП Комуналец да го поништи договорот за собирање смет (видео)

1362

Првиот човек на Струмица Коста Јаневски информираше дека како градоначалник на општината, изминативе денови и усно и писмено побарал од менаџментот на струмички Комуналец да го раскине договорот со струмичката фирма Дасмак за собирање смет. Како што е познато ЈПКД Комуналец минатата недела склучи договор со приватна фирма за собирање смет оти возниот парк бил истрошен и е зголемен обемот на работа, бидејки ова јавно претпријатие ова година почна со организирано собирање на отпадот по сите населени места.

,, Веднаш штом дознав за овој договор реагирав кај ЈП Комуналец, ја изразив мојата уверност дека ваквиот начин на решавање на проблемот не е соодветен и дека ваквиот договор треба да се поништи. Сигурен сум дека има подобри решенија за решавање на овој наш проблем. Тоа го направив и усно уште на почетокто на работната недела и со писмен допис испратен до менаџментот на ЈП Комуналец и очекувам во накраток можен рок да го поништат овој  договор и да бараме други решенија на проблемот за собирање на смет во општина Струмица,, рече градоначалникот Јаневски

Како што е познато пред десетина дена ЈПКД Комуналец склучи договор со фирмата Дасмак за собирање смет вреден 1 200 000 евра за период од една година. Директорот на Комуналец истакна дека економскиот оператор ќе се ангажирал по потреба што не мора да значи дека ќе му бидат исплатени сите пари, туку според учинокот.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.