Горивата од вечерва на полноќ повторно поскапуваат – Регулаторна го објави новиот ценовник

1154

Регулатронија комисија попладнево објави дека е донесена одлука со која  цените на нафтените деривати во нашата земја се зголемуваат за 1,95 проценти во однос на претходната одлука која беше донесена минатата недела.Според најновата одлука, малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизелот се зголемуваат за еден денар, додека кај бензинот Еуросупер БС-98 поскапувањето е за денар и половина.

Ова значи дека од ноќеска на полноќ, па се до следниот понеделник Еуросупер БС-95 ќе се точи по цена од 65,50 денари по литар, Еуросупер БС-98 ќе чини 67,50 денари, додека Еуродизел ќе се продава по цена од 56 денари по литар гориво.

„Одлуката на РКЕ следува по минатонеделниот растечки тренд на цените на нафтата на светските берзи кои пораснаа на највисоко ниво откога е почната пандемијата, а тоа се должи пред се на забрзаниот пад на глобалните залихи, зголемувањето на побарувачката од нафта, како и зголемениот оптимизам за завршување на пандемијата преку имунизација“ изјави Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.