Голем пожар на Ташли Баир кај Едрениково-општина Василево, гори огромна површина сува трева

2047

Попладнево околу 18 часот избувна пожар на четири позиции на ,,Ташли баир’’ каде е опфатена голема површина сува трева. Станува збор за простор во непосредна близина на населеното место Едрениково веднаш над резевоарот за вода за населените места Василево, Градашорци и Ангелци.

Екипи од ТППЕ Струмица, преставници на општинскиот кризен штаб на Василево предводен од градоначалникот Марјан Јанев, но и преставниди од фирмите кои во непосредна близина имаат лозови насади, веќе неколку часа се на терен за да го локализираат пожарот кој заради сувата трева постојано се шири.

Последните информации говорат дека пожарот се префрлил и од другата страна на Ташли Баир кон Владевци кон магистралниот патен правец Струмица-Радовиш. Како што дознаваме во гаснењето на пожарот освен од струмичката пожарна, вклучени се и возила од ТППЕ Радовиш

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.