Гевгеличани го пошумуваа појасот околу депонијата кај Ново Конско – засадени 4000 багреми и црн бор (фото)

553

Околу 4 000 садници црн бор и багрем се посадија околу новата депонија кај Ново Конско Гевгелија во денешната акција што ја иницираше здружението Changemakers4all во соработка со Шумското стопанство Кожуф од Гевгелија и ЈПКД Комуналец. Во ацијата се вклучија преставници на граѓански здруженија а најбројни беа од Планинарско спортскиот клуб Кожуф од Гевгелија. Како што не информираше Марина Томова од здружението Changemakers4all  во акцијата се вклучиле 30 тина граѓани лубители на природата и животната околина што е доволна бројка, имајки во предвид дека петок е работен ден. Акцијата  била дел од годишниот план за пошумување но нема да биде единствена.

,,Локацијата покрај новата привремена депонија е дел од годишниот план за пошумување и најверојатно околу истата локација но и на други планирани, ќе се врши пошумување и во текот на последните зимски месеци од годинава – ноември и декември. Акцијата во соработка со ЈП “Македонски шуми”ќе ја продолжиме, водејки сметка за помасовно вклучување на младите заради подигање на свеста за заштита и одржување на животната средина и стекнување континуитет со акции кај младите за здрави навики,, ни изјави Марина Томова

Фото ФБ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.