Второ зголемување на цените на горивата оваа недела, најмногу кај дизелот – објавен новиот ценовник

1114

Од денеска бензините се поскапи за половина денар, а дизелот за 3 денари. Ова вонредно зголемување на цените се должи на измените на Законот за акцизи со кои се воведува дополнителна акциза за горивата, зависно од цените на светските берзи. Со донесените измени на Законот корекција на малопродажните цени изврши и Регулаторна

„Одлуката доаѓа откако Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акцизите. РКЕ практично изврши усогласување на одлуката со законот што е на сила и сега малопродажната цена на екстра лесното масло за горење е изедначена со дизел горивото. Цените на нафтените деривати се прилагодени согласно новите износи
на акцизи“ изјави Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Од 8.4.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати  изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 67,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 69,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 58,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 58,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 34,779 (денари/килогр

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.